MONITOR AOC LCD VA LED 27" WIDE FRAMELESS Q27E3UMF 4ms MM QHD 4000:1 BLACK HDMI DP HUB USB Vesa Fino:31/05
Prezzo:
176,10 Iva inclusa (22%)
Cod. art.: Q27E3UMF
Marca: AOC
Cod. Produttore: Q27E3UMF
EAN Code: 4038986181310
Condividi:
Disponibilità: Disponibile (1 PZ)
Spedizione 4gg lavorativi (1 PZ)
Quantità:
Feedback degli utenti
Descrizione
GENERAL
Model Name: Q27E3UMF
Brand: AOC
Channel: B2B
Product type: Monitor
Product line: Essential-line
Design family: E3
Classification: Superhero
Launch date (ETA): 2023-07-30T14:01:00
EAN: 4038986181310
MTBF (excluding panel): 70.000 hours
MTBF (including panel): 30.000 hours
Operation System: Windows 8.1/10/11, MacOS
Plug & Play Compatibility: Yes, DDC/CI
DISPLAY INFORMATION
Screen size (inch): 27
Screen size (cm): 68.6
Flat / Curved: Flat
Display hardness: 3H
Panel treatment: Antiglare (AG)
Pixel Pitch: 0.2331
Pixels per Inch: 109
Panel resolution: 2560x1440
Resolution name: QHD
Aspect ratio: 16:9
Panel type: VA
Backlight type: WLED
Refresh rate: 75 Hz
Static contrast ratio: 4000:1
Dynamic contrast ratio: 20M:1
Viewing angle (CR10): 178/178
Display colours: 16.7M (8bits)
Brightness in nits: 300 cd/m2
Panel Haze Value: 25%
Picture enhancement (Smartimage): Yes
Support 1:1 function: No
VIDEO FEATURES
Sync technology (VRR): Adaptive Sync
NVIDIA Reflex Analyzer: No
G-Sync compatible: No
Digital Signal Frequency Vertical: 48-75Hz
Digital Signal Frequency Horizontal: 30k-114kHz
Blue Light Technology: Low Blue Light
Colour space (sRGB) CIE 1931 %: 99.2
Colour space (sRGB) CIE 1976 %: 97
Flicker-Free: Flicker Free
KVM: No
CABINET INFORMATION
Bezel type (front): 3-sided frameless
Bezel Colour (front): Black
Bezel finishing (front): Texture
Cabinet colour (backside): Black
Cabinet finishing (backside): Texture
Removable stand: Yes
Speakers: Yes
Speaker power: 2 W x 2
Kensington Lock: Yes
Vesa wallmount: 100x100
Quick release function: Yes
Stand screw spec: Thumb screw
VESA Mount screw Spec: M4 x 10
VESA Mount Support: Yes
ERGONOMIC INFORMATION
Tilt: -5°~35°
Height adjust (mm): 150mm
Swivel: 175°±5°
Pivot: -90°~90°
CONNECTIVITY INFORMATION
HDMI: HDMI 1.4 x 1
Digital HDCP (HDMI version): HDCP 1.4
Display Port: DisplayPort 1.2 x 1
USB Hub: Yes
USB Hub speed: USB 3.2 (Gen 1)
USB downstream ports: 2
Audio Output: Headphone out (3.5mm)
DP HDCP version: HDCP 1.4
USB Hub up stream: 1 x USB3.2 type B Gen 1, 5 Gbit/s
SUSTAINABILITY
TCO Certified: 9
Energy star: Energy star 8
EPEAT: Yes (any level)
ECMA Eco declaration: Yes
Product carbon footprint (PCF): Yes
WEEE: Yes
RoHs compliant: Yes
HF: Yes
PVC/BFR free housing: Yes
Mercury free: Yes
Recycable packaging material: 100 % recycable
Recycled packaging material: >80 % recycled carton
Post-consumer recycled plastic: 85%
Carton type: Pizza Box
EPA (latest version): Yes
Halogen free: Yes
CEC: Yes
Carton material print: Water Print (Brown Carton)
POWER CONSUMPTION
Power source: 100 - 240V 50/60Hz
Power consumption on (Energystartest method) in watts: 19.6
Power consumption on (typical) inwatts: 26
Power consumption standby inwatts: 0.5
Power consumption off in watts: 0.3
Energy class: F
Power LED indicator (Operation): White/Blue
Power LED indicator (Standby): Orange
REGULATORY COMPLIANCE
CB: Yes
CE: Yes
TUV-GS-Mark: Yes
ISO 9241-307: Yes
EAC: Yes
FCC: Yes
PRODUCT DIMENSIONS
Product dimensions incl. base(WxHxD) mm: 614.7 x 396.21~544.49 x 200.12
Product dimensions excl. base(WxHxD) mm: 614.7 x 369.6 x 52.8
Packaging dimensions (WxHxD)mm: 820 x 481 x 162
Gross weight incl. package (in kg): 8.55
Net weight excl. package (in kg): 5.55
Product without stand (kg): 3.79
WHAT'S IN THE BOX
Displayport cable: 1.2
MAXIMUM RESOLUTION BY CONNECTOR
Default resolution by input:
- DP 1.2: 2560x1440 75Hz
- HDMI 1.4: 2560x1440 75Hz
Max resolution by input:
- DP 1.2: 2560x1440 75Hz
- HDMI 1.4: 2560x1440@75Hz